Twoje Iveco ma więcej do powiedzenia, niż myślisz!

Strona główna / Aktualności / Twoje Iveco ma więcej do powiedzenia, niż myślisz!
Twoje Iveco ma więcej do powiedzenia, niż myślisz!

Telematyka: Brać, czy nie brać? Oto jest pytanie.

Telematyka w transporcie to potężne narzędzie, które już przynosi wiele korzyści firmom transportowym, zarówno pod względem operacyjnym, jak i finansowym.

W miarę jak technologia ta będzie się rozwijać, można spodziewać się jeszcze większej liczby innowacyjnych zastosowań i korzyści.

Telematyka w pojazdach IVECO: Optymalizacja zarządzania flotą

Współczesny transport i logistyka stawiają przed przedsiębiorstwami wyzwania, które wymagają nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań.

Telematyka stosowana przez IVECO w pojazdach to technologia, która rewolucjonizuje zarządzanie flotą, przynosząc znaczące korzyści zarówno dla operatorów, jak i kierowców. Poprzez ciągłe monitorowanie i analizę danych, telematyka umożliwia nie tylko oszczędności i zwiększenie bezpieczeństwa, ale także przyczynia się do bardziej zrównoważonego i odpowiedzialnego podejścia do transportu. W dobie rosnącej konkurencji i oczekiwań wobec branży transportowej, inwestycja w telematykę wydaje się być krokiem niezbędnym do utrzymania przewagi rynkowej i zapewnienia długoterminowej rentowności.

Co to właściwie jest ta telematyka?

W najprostszym ujęciu, telematyka w pojazdach to zintegrowany system technologiczny, który zbiera, przetwarza i przesyła dane o pojeździe i jego sposobie użytkowania w czasie rzeczywistym za pomocą sieci komunikacyjnych. System ten wykorzystuje szeroki zakres technologii, w tym GPS do śledzenia pozycji pojazdu, czujniki do monitorowania stanu technicznego oraz moduły komunikacyjne do przesyłania danych do operatora floty lub bezpośrednio do producenta.

Jak działa telematyka w pojazdach IVECO?

IVECO wykorzystuje telematykę, aby zaoferować właścicielom flot i kierowcom pojazdów dostęp do szczegółowych informacji na temat pracy ich ciężarówek. System telematyczny w pojazdach IVECO może na przykład monitorować lokalizację pojazdu, zużycie paliwa, styl jazdy kierowcy, a także stan techniczny pojazdu, w tym ciśnienie w oponach, temperaturę silnika i wiele innych parametrów krytycznych dla bezpieczeństwa i efektywności. To wsparcie technologiczne 24/H, dzięki specjalistom z Control Room oraz technologii RAS (ang. Remote Assistance Service), czyli usługi zdalnej diagnostyki. https://tirmet.iveco.pl/strony/zdalna-diagnostyka/219

Zalety telematyki

 1. Optymalizacja zużycia paliwa: Analiza danych telematycznych pomaga identyfikować nawyki jazdy, które prowadzą do nieefektywnego zużycia paliwa, umożliwiając ich korektę.
 2. Poprawa bezpieczeństwa: Monitorowanie stylu jazdy i stanu technicznego pojazdów pozwala na wczesne wykrywanie potencjalnych problemów, co zmniejsza ryzyko wypadków.
 3. Zwiększenie wydajności: Telematyka umożliwia precyzyjne planowanie tras i harmonogramów pracy, minimalizując czas przestoju i zwiększając ogólną wydajność operacji.
 4. Zmniejszenie kosztów operacyjnych: Efektywne zarządzanie flotą przekłada się na obniżenie kosztów związanych z konserwacją, naprawami i zużyciem paliwa.
 5. Zgodność z przepisami: Systemy telematyczne mogą pomóc firmom transportowym w utrzymaniu zgodności z coraz bardziej skomplikowanymi przepisami dotyczącymi czasu pracy kierowców, bezpieczeństwa i środowiska. Automatyczne rejestrowanie danych i generowanie raportów znacznie ułatwia spełnianie wymogów prawnych.

Korzyści dla właścicieli i kierowców

Właściciele flot korzystają z telematyki dzięki lepszemu zrozumieniu sposobu, w jaki ich pojazdy są wykorzystywane, co pozwala na maksymalizację zysków i minimalizację strat. Dostęp do danych w czasie rzeczywistym umożliwia szybką reakcję na nieprzewidziane zdarzenia, takie jak awarie pojazdów czy zmiany w harmonogramie dostaw.

Dla kierowców telematyka to narzędzie, które wspiera ich w codziennej pracy, pomagając w utrzymaniu bezpieczeństwa oraz optymalizacji tras. Systemy te mogą również służyć jako platforma do rozwoju zawodowego, oferując feedback na temat stylu jazdy i identyfikując obszary możliwe do poprawy.

 • Poprawa stylu jazdy - Telematyka identyfikuje i pomaga korygować niebezpieczne zachowania, takie jak gwałtowne hamowanie czy przyspieszanie.
 • Zmniejszenie kosztów operacyjnych - Optymalizacja tras i zarządzanie czasem pracy redukują wydatki, a regularne przeglądy zmniejszają ryzyko drogich napraw.
 • Zarządzanie flotą w czasie rzeczywistym - Możliwość monitorowania pojazdów i reagowania na zdarzenia w czasie rzeczywistym, w tym automatyczne powiadomienia o ważnych zdarzeniach.
 • Bezpieczenstwo - Monitorowanie warunków drogowych i zachowań kierowców, automatyczne powiadamianie służb ratunkowych w przypadku wypadku.
 • Korzystniejsze ubezpieczenia - Dane z telematyki mogą przyczynić się do obniżenia stawek ubezpieczeniowych dzięki lepszemu zarządzaniu ryzykiem.
 • Ochrona środowiska - Redukcja emisji CO2 dzięki efektywniejszemu stylowi jazdy i optymalizacji tras.

 

Program pomocy drogowej 24/7.
Podany numer telefonu łączy z Centrum Obsługi Klientów w przypadku nieoczekiwanych awarii pojazdów.
833 716 160
formularz kontaktowy